Bez kategorii

Sprzedaż mieszkania, a notariusz

Sprzedaż mieszkania to ważne wydarzenie w naszym życiu. Wiąże się ona z dużą rewolucją dla wszystkich członków rodziny. Pamiętajmy jednak, że znalezienie odpowiedniego nabywcy to dopiero początek naszej drogi. Zbycie każdej nieruchomości w Polsce wiąże się z wizytą u notariusza.

Dlaczego wizyta w kancelarii notarialnej jest niezbędna?

Wedle polskiego prawa do zbycia nieruchomości potrzebny jest akt notarialny i to właśnie taki dokument sporządza notariusz. Bez niego umowa sprzedaży mieszkania czy domu jest nieważna, a zatem nie rodzi żadnych skutków prawnych, dla żadnej ze stron.

Najczęściej taka transakcja przebiega dwuetapowo. Na początku sporządza się umowę przedwstępną, a dopiero potem finalną. Dlaczego tak się dzieje? Obecnie w Polsce większość nieruchomości, kupowanych jest na kredyt, a zatem potencjalni nabywcy muszą uporać się z wszystkimi formalnościami w banku. A to jak wiemy może trochę się przeciągać…

Jak znaleźć odpowiedniego fachowca?

Na rynku funkcjonuje mnóstwo kancelarii notarialnych. W każdym większym mieście znajdziemy ich przynajmniej kilka. Pamiętajmy, że notariusz nie może się reklamować w tradycyjny sposób. Lecz w przypadku takich zawodów najlepiej działa tak zwany marketing szeptany, czyli wszystkim dobrze znana poczta pantoflowa. zapytajmy rodzinę czy znajomych, czy nie mogą nam polecić dobrego i zaufanego notariusza. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie mnóstwo czasu i nerwów.

Ile to będzie nasz kosztować?

O stawkach notariuszy w niektórych miastach krążą prawdziwe legendy. Bardzo często mają niewiele wspólnego ze stanem faktycznym. Pamiętajmy jednak, że dobry i doświadczony notariusz zawsze będzie cenił odpowiednio swoją pracę… Jednak, w tym zawodzie mamy do czynienia z tak zwanymi widełkami, a więc zawsze możemy spróbować negocjować cenę sporządzenia aktu notarialnego.

Podsumowując kupując mieszkanie poświęćmy trochę czasu na znalezienie dobrego i solidnego notariusza. Dzięki temu możemy uniknąć bardzo poważnych problemów, które będą się ciągnąc za nami, jak i naszymi dziećmi przez długie lata. Na dobrym notariuszu nie warto oszczędzać, to właśnie on w dużej mierze gwarantuje, że cała transakcja przebiegnie bezproblemowo dla obu stron.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jakie pojemniki kupić?

Coraz więcej firm poszukuje sprawdzonych, dobrych jakościowo pojemników i skrzynek, dzięki którym będzie można bezpiecznie i wygodnie przechowywać i transportować rozmaite rzeczy. Mimo iż na rynku jest wiele firm, które…
View Post