Bez kategorii

Ogłoszenie upadłości spółki

Własna firma to powód do dumy. Jej rozwój, sukcesy zawodowe dają wiele radości. Jednak nie zawsze jest kolorowo i czasem koszty są większe niż przychody. W takich sytuacjach nie pozostaje już nic innego jak tylko ogłosić upadłość firmy. Trochę bardziej skomplikowana jest kwestia prowadzenia spółki z.o.o., ale i taką spółkę można rozwiązać ogłaszając jej upadłość.

Jak przebiega upadłość spółki z o.o ?

Każda spółka, która z jakiegoś powodu jest niewypłacalna, musi ogłosić upadłość, nie ma w takiej sytuacji innego wyjścia. Celem ogłoszenia upadłości jest uchronienie się przed wierzycielami, którzy mogą narobić wiele problemów.

Innym ważnym celem takiego rozwiązania jest uchronienie zarządu całej spółki przed ponoszeniem odpowiedzialności za powstanie długów. Jak więc widać ogłoszenie upadłości spółki z o.o często jest jedynym wyjściem z trudnej sytuacji.

Wszczęcie upadłości spółki

Wniosek o rozpoczęcie upadłości spółki może złożyć nieradząca sobie z długami spółka w postaci jej właściciela jak i wierzyciel, który chce odzyskać swoje pieniądze. W przypadku spółki wniosek składa jedna osoba, nie może to być wniosek zbiorowy.

Nawet jeśli więc na zarząd składa się kilka osób i kilka osób czuje się właścicielem firmy, to i tak wniosek o upadłość może złożyć tylko jedna osoba, bo wieloosobowa reprezentacja nie może wystąpić z takim wnioskiem.

Jak przebiega Upadłość spółki z o.o?

Upadłość spółki rozpoczyna się od złożenia wniosku do sądu upadłościowego. Powinno się to odbyć w czasie 30 dni od momentu ogłoszenia niewypłacalności. Niewypłacalność jest liczona od czasu, kiedy spółka nie jest w stanie spłacić swoich długów i regulować bieżących rachunków.

Data ogłoszenia upadłości jest ustalana przez sędziego. W czasie trwania postępowania upadłościowego syndyk może mieć wgląd do wszystkich dokumentów spółki On też dokonuje oceny stanu majątku spółki, on też zajmuje się powiadomieniem wszystkich wierzycieli o upadłości sprawdzanej spółki. Po zakończeniu procesu upadłości, spółka zostaje wykreślona z KRS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Problemy na drodze do sukcesu

Wielu z nas zapewne ma taką sytuację, że od dawna już próbuje znaleźć ciekawą pracę i niestety wysiłki te nie kończą się żadnym sukcesem. Wysyłamy CV w różne miejsca, później…
View Post

Dlaczego warto wynająć lokal dla swojego biura?

Wraz z rozwojem firmy przychodzi taki moment, w którym potrzebny będzie większy i bardziej reprezentatywny lokal do prowadzenia działalności gospodarczej. Dziś budowanie własnego biurowca jest nieopłacalne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest…
View Post