Bez kategorii

Kto i ile wydaje na święta i czy The Economist się myli

Im wyższy produkt krajowy brutto, tym większe wydatki świąteczne. Tak przekonuje renomowany tygodnik The Economist. My twierdzimy, że jest inaczej.

Baza wyjściowa jest taka sama. Wykres zaprezentowany na stronie internetowej tygodnika The Economist pokazujący ile wydają mieszkańcy różnych krajów na święta Bożego Narodzenia. I porównujący te kwoty z wysokością pkb. Wygląda tak:

źródło: economist.com

Na wykresie można zobaczyć przełomowe odkrycie, którego dokonali redaktorzy internetowej strony tygodnika – wraz ze wzrostem pkb rosną wydatki związane ze świętami! Trudno byłoby się domyślić…

Im bogatszy kraj, tym wydatki wyższe
  • Im biedniej, tym bogaciej

Nasza, trzynożna teza jest zgoła odmienna. Im biedniejszy kraj, tym więcej wydają jego mieszkańcy na Boże Narodzenie. Dowiedziemy tego korzystając z danych zaprezentowanych przez tygodnik The Economist.

W jaki sposób? Porównując wysokość wydatków do produktu krajowego brutto. Wówczas uzyskamy wykres, który będzie wyglądał tak:

Biedniejsi wydają więcej

Dla pewności, wrzucimy jeszcze uzyskane (bardzo orientacyjne dane) na wykres porównujący wysokość pkb per capita z udziałem wydatków świątecznych w tej wartości. Oto rezultat:

Odwrotnie niż The Economist

Im biedniejszy jest kraj, tym jego mieszkańcy wydają więcej na święta. Proporcjonalnie, oczywiście, do uzyskiwanych dochodów.

You May Also Like

Jak wymiary europalety wpłynęły na czas?

Istnieje kilka rodzajów palet. Parametry wszystkich są regulowane normami europejskimi. Dzięki temu usprawnił się cały łańcuch logistyczny, który obejmuje transport, przeładunki, a także magazynowanie różnego rodzaju towarów. Niezwykle ważny jest…
View Post

Co to jest folia polietylenowa?

Folia polietylenowa to bardzo popularna folia, która używana jest na liniach produkcyjnych oraz w domowych kuchniach, a swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie oraz uniwersalności.
View Post

Nowoczesne technologie IT w służbie biznesu

Dzisiejszy świat jest coraz bardziej skomputeryzowany. Większość danych przechowuje się teraz w formie plików elektronicznych. Dokumenty, które muszą mieć formę papierową, najczęściej są i tak opracowywane również w takiej postaci.…
View Post