Bez kategorii

Kto i ile wydaje na święta i czy The Economist się myli

Im wyższy produkt krajowy brutto, tym większe wydatki świąteczne. Tak przekonuje renomowany tygodnik The Economist. My twierdzimy, że jest inaczej.

Baza wyjściowa jest taka sama. Wykres zaprezentowany na stronie internetowej tygodnika The Economist pokazujący ile wydają mieszkańcy różnych krajów na święta Bożego Narodzenia. I porównujący te kwoty z wysokością pkb. Wygląda tak:

źródło: economist.com

Na wykresie można zobaczyć przełomowe odkrycie, którego dokonali redaktorzy internetowej strony tygodnika – wraz ze wzrostem pkb rosną wydatki związane ze świętami! Trudno byłoby się domyślić…

Im bogatszy kraj, tym wydatki wyższe
  • Im biedniej, tym bogaciej

Nasza, trzynożna teza jest zgoła odmienna. Im biedniejszy kraj, tym więcej wydają jego mieszkańcy na Boże Narodzenie. Dowiedziemy tego korzystając z danych zaprezentowanych przez tygodnik The Economist.

W jaki sposób? Porównując wysokość wydatków do produktu krajowego brutto. Wówczas uzyskamy wykres, który będzie wyglądał tak:

Biedniejsi wydają więcej

Dla pewności, wrzucimy jeszcze uzyskane (bardzo orientacyjne dane) na wykres porównujący wysokość pkb per capita z udziałem wydatków świątecznych w tej wartości. Oto rezultat:

Odwrotnie niż The Economist

Im biedniejszy jest kraj, tym jego mieszkańcy wydają więcej na święta. Proporcjonalnie, oczywiście, do uzyskiwanych dochodów.

You May Also Like

Czym są uprawnienia SEP?

Od kilku już lat coraz większą popularnością cieszy się edukacja zawodowa w przeciwieństwie do tej ogólnej. Młodzi ludzie wolą zdobyć konkretny zawód, np. zawód elektryka. Daje to większe szanse na…
View Post

Nowoczesny biurowiec

Pandemia zmieniła losy świata. Pracownicy, którzy do tej pory codziennie jeździli do biura, dzisiaj najczęściej wykonują swoją pracę w zaciszu domowym. Niektórym osobom łatwiej się zmotywować, inni mają z tym…
View Post