Bez kategorii

Kopens w dupens po islandzku

Jak spadać, to z wysokiego konia. W myśl tej zasady Islandczycy brali wielkie kredyty na wygodne mieszkania, a teraz mają problem. Dlaczego?

Wydaje się wam, że Polacy, których przygniótł do ziemi Pan Frank Szwajcarski mieli problemy? To tylko się wam wydaje. Ponieważ nic tak nie cieszy, jak cudze nieszczęście, przedstawiamy Islandczyków. Jedno na cztery gospodarstwa domowe na tej położonej na środku północnego Atlantyku wyspie ma dług przekraczający pięciokrotność rocznych dochodów.

Dlaczego?

Odpowiedź składa się z co najmniej dwóch elementów. Po pierwsze, dlatego, że zaciągali kredyty ze zmiennym oprocentowaniem indeksowanym do poziomu inflacji. Po drugie, ze względu na to, że zaciągali kredyty w walutach. Brzmi znajomo?

Oczywiście! To tak, jak Polacy!

Tyle, że w przeciwieństwie do nas Islandczycy nie potrafią poradzić sobie z inflacją, a kurs korony spadł znacznie mocniej niż złotego. Spójrzmy na wykresy:

Wskaźnik cen konsumpcyjnych na Islandii

Tak, dobrze widzicie! W ciągu pięciu lat ceny na Islandii wzrosły dwukrotnie. W związku z czym wzrosło także oprocentowanie kredytów hipotecznych. Radykalnie!

Na tym nie koniec. Ci, którzy brali kredyty w walutach, mieli podobne powody do zmartwienia. Popatrzcie:

Kurs ISK w stosunku do EUR

Możecie zauważyć, jak zmniejszyła się wartość islandzkiej korony w stosunku do euro. W ciągu pięciu lat – dwukrotnie.

Jaki z tego wniosek? Jeśli mieszkacie w kraju, który ma tylko 318 tys. mieszkańców i prowadzi bardzo otwartą gospodarkę, miejcie się na baczności. Może się zdarzyć, że rynki finansowe dadzą wam taki kopens w dupens, że się nie pozbieracie przez długie lata.

You May Also Like

Druk sublimacyjny na tkaninach

Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii można ozdobić każdy materiał wybranym przez siebie wzorem. Dzięki takiemu zabiegowi możemy wyróżniać się oryginalnością ubieraniu się, a także cieszyć się jakością wykonanego wzoru.
View Post

Zalety palety plastikowej

Dzisiejsza logistyka bez plastikowych palet byłaby naprawdę bardzo ciężka. Firma Schoeller Allibert od wielu lat lat robi wszystko, aby zapewnić swoim klientom wysokiej jakości produkty.
View Post