Bez kategorii

Jak złożyć odwołanie od zatrzymania ciężarówki we Włoszech?

Północne Włochy to jeden z głównych szlaków transportowych w Europie, wobec czego wielu przewoźników z różnych państw korzysta z tych tras. W związku z tym, że dochodzi na tych terenach do wielu uchybień ze strony zagranicznych kierowców, włoskie prawo drogowe i transportowe zostało zaostrzone, a trasy skrupulatnie są kontrolowane przez policję. Bardzo często zdarzają się zatem przypadki kar w postaci mandatów, a niekiedy także zatrzymanie ciężarówki we Włoszech.

Kiedy może nastąpić zatrzymanie ciężarówki we włoszech?

Najczęściej do zatrzymania pojazdu dochodzi w momencie braku możliwości uiszczenia mandatu natychmiastowo za pośrednictwem policjanta lub przelewem. Nadmienić należy, że dotyczy to tylko zagranicznych kierowców. Jest to swoiste zabezpieczenie dla władz włoskich, przed uchyleniem się od opłacenia kary. W momencie, kiedy przewoźnik nie dopełni tego obowiązku, pojazd zostaje zatrzymany i odtransportowany na wskazany przez służby parking depozytowy. Wiąże się to także z dodatkowymi opłatami jak koszty holowania na parking oraz koszty przechowywania pojazdu na parkingu.

Jak odwołać się od decyzji?

Zanim podejmie się jakiekolwiek kroki, warto zasięgnąć opinii specjalistów. Prawo transportowe we Włoszech kancelaria zajmuje się m.in. pomocą przewoźnikom w przypadku niesłusznych mandatów lub zatrzymań pojazdów. Istnieją dwa sposoby postępowania w takim przypadku. Pierwszy to przyjęcie mandatu, opłacenie go i zgoda na unieruchomienie auta na 3 miesiące. Drugi natomiast to zastosowanie procedury odwołania, który polega na przyjęciu mandatu i zaznaczeniu, że jest to kaucja.

Odwołanie należy złożyć do Prefekta lub Sędziego Pokoju. Podkreślenia wymaga, że odwołanie musi być złożone w języku włoskim, wobec czego niezbędna może okazać się obsługa specjalistów w dziedzinie prawo transportowe we Włoszech kancelaria. W przypadku wnoszenia odwołania do Prefekta, należy to zrobić w ciągu 90 dni od zdarzenia lub wręczenia protokołu, bezpośrednio w Prefekturze lub w Urzędzie Policji Drogowej. Natomiast składając odwołanie do Sędziego Pokoju, termin ten jest skrócony do 60 dni. Prefekt orzeka w ciągu 120 dni. W zawiłych sprawach termin może zostać wydłużony o 30 dni. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawy, przewoźnik może liczyć na odzyskanie nie tylko pojazdu, lecz także kaucji.

Jak widać, procedura w sprawie zatrzymania ciężarówki we Włoszech jest dość długa i skomplikowana. Warto zatem przestrzegać przepisów drogowych i transportowych, by nie narażać się na dodatkowe nieprzyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Sprawdzone autokary na sprzedaż

Autokary od wielu lat wykorzystywane są w Polsce. Dzięki nim można transportować wiele osób. Warto wiedzieć, jakie powinny mieć wyposażenie, żeby zapewniały wygodę oraz bezpieczeństwo.
View Post

Co powinno być zawarte w CV?

Dobrze napisane CV to już połowa sukcesu w poszukiwaniu pracy. Sprawia, że przyszły pracodawca może nas zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem co napisać w CV? Jakie informacje podawać, a jakich…
View Post

Zalety zestawów do sprzątania

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wbrew pozorom nie jest takie proste. Jako właściciele zakładu musimy zadbać o bardzo wiele rzeczy, w tym o czystość w zakładzie. Niestety choć zatrudnimy najlepszych pracowników,…
View Post