Opakowania ekologiczne cieszą się rosnącą popularnością. Często są wybierane ze względu ma modę, ale nie tylko. Trzeba też pamiętać, że w niektórych wypadkach stosowanie ich jest wymagane przepisami obowiązującego prawa. Także Polska zmierza w kierunku, w którym docelowo opakowania jednorazowe nie będą już dłużej stosowane, ale zamiast nich w użyciu będą opakowania biodegradowalne. Czy są one praktycznym rozwiązaniem? Czy dobrze spisują się w praktyce?
Są wygodne w użyciu
Naczynia jednorazowe ekologiczne na pierwszy rzut oka w ogóle nie różnią się od tych wykonanych z tworzywa. Z tego powodu umieszcza się na nich stosowne logo lub pisemną informację o tym, że są one wykonane z materiałów, które można poddać recyklingowi. Dlatego można spokojnie powiedzieć, że korzystanie z nich jest dokładnie takie samo jak z plastikowych naczyń. Gdyby nie informacja umieszczona na nich, to nawet nie wiedziałbyś, że naczynia zostały wykonane z innego materiału.
Są lekkie i wytrzymałe
Materiały biodegradowalne są lekkie i równocześnie dość wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu opakowania ekologiczne łatwo jest transportować i przechowywać. Nie niszczą się zbyt szybko i nie trzeba poświęcać specjalnej uwagi na to, by ich nie zepsuć. To bardzo istotne, bo w większości lokali gastronomicznych nie ma miejsca ani możliwości, by otoczyć szczególną opieką naczynia.
Można je spersonalizować
Naczynia jednorazowe ekologiczne można personalizować w dokładnie ten sam sposób, co zwykłe opakowania. Można więc umieścić na nich firmowe logo albo adres lokalu. Materiały biodegradowalne łatwo poddają się obróbce, co umożliwia wykorzystanie ich do swobodnego tworzenia nowych wariantów opakowań, które są idealnie dopasowane do potrzeb konkretnych klientów. Oczywiście zwykle Opakowania biodegradowalne są sprzedawane w formie gotowych produktów dostępnych w sklepach i hurtowniach. To oznacza, że są łatwodostępne. Warto jednak pamiętać, że te gotowe produkty też można oznaczać, choć należy pamiętać o używaniu odpowiednich technik i materiałów. Ewentualne farby nie powinny mieć kontaktu z miejscem, w którym będzie umieszczone jedzenie lub też powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością.