Bez kategorii

Ile nas kosztuje szkoła i dlaczego coraz mniej?

Tym razem Polityka. W artykule Martyny Bundy analizuje wzrost kosztów funkcjonowania szkolnictwa. Głównym gadżetem oskarżenia są dwie liczby: spadek liczby uczniów (o 28 proc.) i wzrost nakładów na oświatę (o 40 proc.).

Jeżeli chodzi o meritum, to głównym postulatem tekstu jest likwidacja karty nauczyciela. Nie będziemy zajmować się tym tematem ponieważ nie jesteśmy ekspertami w edukacji. Zajmiemy się dwoma wartościami, które redaktor Bunda podaje na samym początku tekstu.

Dokładnie, w tym zdaniu:

„Jak to się dzieje, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba uczniów w szkołach spadła z ponad 7 mln do ponad 5 mln, liczba pracujących z nimi nauczycieli prawie się nie zmieniła, wydatki na edukację wzrosły o 40 proc.”?

Od razu przechodzimy do wyliczeń. Załóżmy, że badany okres obejmuje lata 2001-2011. W tym czasie inflacja wyniosła 35 proc. Nakłady na edukację wzrosły więc realnie o 5 proc.

Koszty edukacji, liczba uczniów, inflacja

Na tym jednak nie koniec. W latach 2002-2011 polski pkb zwiększył się o ponad 80 proc. Oznacza to, że w stosunku do wartości wytworzonych u nas towarów i usług nakłady na edukację zmalały. I to o znacznie więcej niż liczba uczniów.

Koszty edukacji i pkb

Szkoda, że tak renomowany tygodnik, jak Polityka posiłkuje się danymi bez weryfikacji ich rzeczywistego znaczenia. Być może wyjaśnieniem jest to, że wiele z tez artykułu pochodzi z raportu niesławnego Forum Obywatelskiego Rozwoju, które znane jest z dość dowolnego podejścia do danych.

You May Also Like

Pojemniki plastikowe zamykane

Bardzo trudno w sklepach przemysłowych kupić pojemniki plastikowe zamykane, które sprawdzą się u osób prowadzących sklepy spożywcze lub firmy transportowe. Taki asortyment powinien bowiem spełniać określone normy i co najważniejsze,…
View Post

Czysta produkcja

Porządek w przemyśle – dlaczego jest tak ważny i jak go efektywnie utrzymać? Sprzątanie obiektów przemysłowych to zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Poznaj kluczowe aspekty, które zapewnią czystość i…
View Post

Plastikowy pojemnik z przegródkami

Pojemniki plastikowe, z przegródkami, pokrywkami czy ażurowe to produkty, które znajdziemy w każdym domu. Służą do przechowywania jedzenia, produktów stałych i sypkich, drobnej garderoby, drobiazgów reklamowych czy sztućców. Kupujemy je…
View Post