Chcesz wspierać środowisko naturalne i zacząć korzystać z opakowań biodegradowalnych? Zależy Ci na ekologii swoich działań i podejmowanych wyborów? Sprawdź opakowania ekologiczne, które ulegają biodegradacji i dowiedz się, jakie są ich największe zalety.
Jakie opakowania nazywamy biodegradowalnymi?
Opakowania biodegradowalne to wszystkie opakowania, które po odpowiednim przetworzeniu można z powodzeniem użyć ponownie w innej formie. Ważne jest, aby były wyprodukowane z materiałów, które można poddać recyklingowi i pochodzą ze źródeł odnawialnych. Ich projektowanie, a także produkcja, są optymalizowane pod kątem środowiska naturalnego.
Dobrym przykładem opakowań biodegradowalnych są naczynia jednorazowe ekologiczne. Na rynku znaleźć można szeroki asortyment naczyń jednorazowych wykonanych trzciny cukrowej lub papieru biodegradowalnego, Jednorazowe sztućce, łyżki, widelce i widelczyki wytwarzane są z drewna, bambusa, otrąb pszennych lub skrobi kukurydzianej. Naczynia jednorazowe ekologiczne mają bardzo dużo zalet.
Najważniejsze zalety opakowań i naczyń biodegradowalnych
Jednym z niewątpliwych atutów tego rodzaju opakowań jest ograniczenie emisji CO2 podczas ich wytwarzania. Ważne jest także, iż w procesie produkcji nie powstają odpady. Dzięki naturalnym materiałom, z których są zrobione, ulegają rozpadowi poprzez rozkładanie ich przez mikroorganizmy. Naczynia i opakowania ekologiczne są także neutralne dla środowiska. Opakowania biodegradowalne rozkładają się w środowisku średnio od 30 do 90 dni, w zależności od materiału, z którego zostały wykonane oraz miejsca ich rozkładu.
Niski poziom kosztów produkcji jest kolejną zaletą związaną z ceną procesu wytworzenia tego rodzaju opakowań. Przewagą opakowań ekologicznych nad plastikowymi jest również ich wygląd i minimalistyczny charakter, który wpisuje się w panujący ostatnio trend ekologiczny w różnych aspektach życia. Popularność opakowań i naczyń jednorazowych cały czas rośnie i zmienia przy okazji, fałszywe przekonanie o wysokich kosztach ich produkcji, niskiej jakości i słabej wytrzymałości. Współczesna technologia wytworzenia tego typu opakowań gwarantuje ich wysoką jakość, sztywność i wytrzymałość w czasie użytkowania.