Bez kategorii

Jakie są podstawowe elementy elektroniczne?

Elektronika to czarna magia. Tak stwierdzą osoby, które nie potrafią rozkręcić komputera lub innego urządzenia. Nie znają bowiem żadnych elementów wewnętrznej budowy oraz ich wszystkich funkcji. Warto więc takim ludziom wyjaśnić w prostych, ogólnych słowach, jakie są podstawowe komponenty elektroniczne.

Elementy elektroniczne – siła napędzająca maszyny

Rozwój technologiczny odbywa się w szybki sposób. Powstają coraz bardziej nowoczesne urządzenia: od sprzętów multimedialnych po roboty wykorzystywane w przemyśle. Jednak nadal mają taką budowę, że nie mogłyby one prawidłowo działać, gdyby nie poszczególne, produkowane od lat, komponenty elektroniczne. Bez rezystorów, kondensatorów, cewek, półprzewodników oraz innych części połączonych przy pomocy śrub, ich praca okazałaby się niemożliwa. Poniżej przedstawimy kilka głównych elementów elektronicznych.

Rezystory i kondensatory

Zaczynamy od wspomnianych wyżej części, których nazwa brzmi dość podobnie. Jednak ich zastosowanie jest inne. Rezystor, czyli opornik to element występujący we wszelkich układach scalonych. Jego celem jest ograniczenie przepływu prądu w danym obwodzie, a parametr z nim związany to rezystancja mierzona w omach. W zależności od samej budowy wyróżnia się m.in.: oporniki węglowe, drutowe albo metaliczne.

Z kolei kondensator (najczęściej ceramiczny) to element, dzięki któremu można magazynować energię w polu elektrycznym. Złożony on jest z dwóch elektrod, oddzielonych tzw. dielektrykiem, czyli specjalnym materiałem mającym niewielkie właściwości elektroprzewodzące. W przypadku kondensatorów, mamy do czynienia z pojemnością elektryczną mierzoną w faradach.

Cewki oraz półprzewodniki

Sprawdźmy teraz następne podstawowe Elementy elektroniczne. Cewki to zwoje nawinięte wokół rdzenia. Służą do tego, aby przechowywać energię w polu magnetycznym. Stosowane są chociażby w transformatorach jako główne komponenty elektroniczne. Poza cewkami duże znaczenie mają także różnego typu półprzewodniki. Chodzi tutaj zarówno o proste diody, jak i bardziej skomplikowane tranzystory. Te pierwsze części jednokierunkowo przewodzą prąd. Dzięki nim możemy odpowiednio zabezpieczyć układy elektroniczne. Mówiąc natomiast o tranzystorach, mamy na myśli ogniwa bipolarne (sterowane za pomocą prądu) albo unipolarne (napięciowe). Dzięki nim śmiało da się wzmacniać sygnały elektryczne.

Oczywiście to nie wszystkie, podstawowe elementy elektroniczne. Mamy jeszcze czujniki, przyciski, płytki, regulatory, kontrolery i wiele innych komponentów, ale o nich warto poczytać, dopiero gdy pozna się te najważniejsze części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Czysta produkcja

Porządek w przemyśle – dlaczego jest tak ważny i jak go efektywnie utrzymać? Sprzątanie obiektów przemysłowych to zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Poznaj kluczowe aspekty, które zapewnią czystość i…
View Post

Pojemniki produkcyjne – do czego się nadają?

W wielu firmach wykorzystywane są pojemniki produkcyjne. Są to różnego rodzaju skrzynki wykonane z tworzywa sztucznego, które znajdują zastosowanie w ogrodnictwie, cateringu, rolnictwie czy różnego rodzaju przemyśle. Pojemniki produkcyjne świetnie…
View Post

Konto firmowe na Facebooku

W czasach wszechobecnego internetu i mediów społecznościowych standardem jest posiadanie konta na Facebooku czy Instagramie. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez publikowania treści czy sprawdzania wiadomości oraz wpisów swoich…
View Post

Najczęściej popełniane błędy w CV

Podczas pisania CV wielu kandydatów popełnia sporo błędów. Część z nich jest oczywista i łatwo zauważalna, jednak niektóre z nich można w bardzo łatwy sposób przeoczyć, ponieważ są bardzo subtelne…
View Post