Każdy, kto prowadzi własną firmę z całą pewnością choć raz miał do czynienia ze sprawozdaniem finansowym. Jednak nie każdy biznes jest objęty przymusem badania sprawozdań finansowych. Jeśli zatem nie masz pojęcia o co chodzi, pozwól, że Ci wytłumaczę na czym dokładnie polega ta różnica.
Co to jest sprawozdanie finansowe
Sprawozdanie finansowe jest to zbiór wszystkich rachunków, które świadczą o sytuacji materialnej danej firmy lub osoby (jest to oczywiście bardzo duże uproszczenie, natomiast w dużej mierze chodzi właśnie o stan finansowy danej jednostki). Sprawozdanie musi dotyczyć roku obrachunkowego – w praktyce oznacza to, że musi dotyczyć około dwunastu miesięcy, nie musi być równy z rokiem kalendarzowym niemniej jednak bardzo często się z nim pokrywa. Co ciekawe rok obrachunkowy funkcjonuje także pod innymi nazwami takimi jak ,, rok podatkowy” czy ,,rok obrotowy”.
Z czego musi się składać sprawozdanie finansowe
Sprawdzanie musi składać się przede wszystkim z tak zwanego wprowadzenia, w którym zawarte będą informacje o firmie takie jak między innymi pełna nazwa oraz adres. Oprócz wprowadzenia, sprawozdanie finansowe musi zawierać także rachunek zysków i strat, bilans, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych. Co ciekawe od 2018 roku sprawozdanie finansowe można składać online, to bardzo ułatwia sprawę, ponieważ wcześniej trzeba było zanieść je do urzędu osobiście. Aby wypełnić formularz do sprawozdania finansowego online trzeba znać podstawowe informacje o firmie, natomiast sam proces jest bardzo intuicyjny i zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze niż jego starsza forma.
Co to jest badanie sprawozdań finansowych i kto musi je wykonać
Choć brzmi dość strasznie badanie sprawozdań finansowych jest to jedynie sprawdzenie tego, czy zgadzają się one ze stanem faktycznym. Podczas takiego badania biegły rewident sprawdza, czy księgi rachunkowe były prowadzone odpowiednio oraz czy sytuacja firmy została przedstawiona w sposób prawdziwy. Od 2019 roku istnieje obowiązek badania sprawozdań finansowych jest nałożony dla spółek akcyjnych, spółek z o.o., spółek jawnych, spółek partnerskich, spółek komandytowych, spółek cywilnych, a także dla osób fizycznych, które prowadzą firmę spełniającą dwa z wymienionych niżej warunków.Zatrudnia rocznie więcej niż 50 osób na etat, suma aktywów bilansu stanowi ponad 10.750.000 zł, przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły co najmniej 21.500.000 zł, ustalone jako równowartość w walucie polskiej 5.000.000 euro (5.000.000 x 4,3000 zł/euro).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.