Bez kategorii

Jak korzystnie przejąć firmę?

Kupno bądź przejęcie jednej firmy przez drugą jest czymś często spotykanym w świecie gospodarki. Powody takiego przejęcia mogą być różne. Z jednej strony przejęcie dokonywane jest w celu dalszego rozwoju firmy. Z drugiej strony firmę przejmuje się, aby jeszcze bardziej poszerzyć swoją ofertę. Bywa i tak, że firma jest przejmowana w celach inwestycyjnych.

Proces przejęcia firmy

Przejęcie innej firmy oczywiście nie jest proste i składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest określenie celów przejęcia danego przedsiębiorstwa. Oczywiście cele mogą być różne. Mogą to być jeden z celów, które wspomniano we wstępnie. Czasem jest też i tak, że cele przejęcia firmy jest ograniczenie działalności konkurencji.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy właściciele danej firmy w ogólne są zainteresowani jej sprzedażą. Jasne jest bowiem, że to takiej transakcji potrzebne są obie strony. Są sytuacje kiedy właściciele firmy od początku są zainteresowani jej sprzedażą. Są np. zainteresowani spieniężeniem swoich udziałów. Bywa jednak i tak, że firma, która chce dokonać przejęcia spotka się z oporem właścicieli.

W takim wypadku rozpocząć należy etap negocjacji. W typ etapie podejmuje się rozmowy na kilka ważny tematów. Pierwszym z nich jest wybór metody wyceny przedsiębiorstwa. Drugim tematem podczas negocjacji jest oczywiście kwestia oferty na sprzedających.

Zasady w przejmowaniu firm

Przede wszystkim chcąc przejąć inną firmę należy do tego procesu zaangażować zespół najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Tylko osoby posiadające odpowiednie doświadczenie w przejmowaniu przedsiębiorstw będą wstanie najlepiej wycenić wykupowaną firmę i przedstawić optymalną ofertę. Ważna jest także sama organizacja przejęcia firm. Decyzje muszą być podejmowane szybko. Upływający czas może działać na naszą niekorzyść.

Co po przejęciu firmy?

Jednak samo formalne przejęcie firmy nie kończy jeszcze całego procesu. Na początku wybrać i wdrożyć należy odpowiedni zespół oddelegowany do zarządzania przejętą firmą. Konieczne będzie także przygotowanie planu integracji obu firm.

Jak zatem widać przejecie innego przedsiębiorstwa nie należy do procesów łatwych. Do każdego przejęcia należy zawsze się dokładnie przygotować. W tym celu wykonać należy wiele analiz finansowych oraz techniczno – analitycznych. Wszystko po to, aby transakcja była dla nas bezpieczna.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

You May Also Like

Strategia marketingowa – co to jest?

Strategia marketingowa to pierwsza rzecz, od której należy zacząć budowanie wizerunku firmy. Każda działalność gospodarcza, niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa firma, czy duże przedsiębiorstwo, powinna mieć opracowaną strategię…
View Post

Jak wybrać najlepszą działkę?

Inwestycja w zakup gruntów jest jedną z bardziej stabilnych inwestycji. Posiadając działkę, trudno stracić do niej prawo, a w ostatnim czasie grunty rosną w cenę, szczególnie te usytuowane w większych…
View Post

Magia Bonsai Ficus Retusa

W świecie miniaturowych drzewek, Ficus retusa, znany również jako Ficus microcarpa, wybija się na pierwszy plan jako jedna z najpopularniejszych odmian bonsai. Jego elastyczność, urok i łatwość uprawy sprawiają, że…
View Post

Gładkość na dłużej

Zastanawiasz się nad depilacją laserową w Gorzowie? Poznaj zalety tej metody i dowiedz się, gdzie możesz skorzystać z profesjonalnych usług, aby cieszyć się gładką skórą bez zbędnego owłosienia na dłużej.
View Post