Wykonywanie wielu zawodów w Polsce wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i praktycznych umiejętności, ale również ukończenia odpowiednich kursów zawodowych. Dotyczy to szczególnie specjalizacji, w których wykonywanie wiążę się z dużą odpowiedzialnością.
Z całą pewnością jedną z odpowiedzialnych profesji jest zawód elektryka. Nie powinno więc dziwić, że praca w tym zawodzie wymaga zdobycia takich uprawnień jak m.in. .uprawnienia energetyczne G2, G3 lub G1 W Polsce organizacją kursów na elektryka zajmuje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Kursy organizowane przez SEP
Niewiele osób w Polsce wie, że w celu nabycia uprawnień elektryka nie ma konieczności ukończenia szkoły zawodowej. Innym sposobem, aby móc wykonywać ten zawód jest ukończenie organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich kursu. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem ukończenie krótkiego kursu np. nadającego uprawnienia SEP G2, połączonego ze zdaniem egzaminu końcowego uprawnia kursanta do legalnego wykonywania zawodu elektryka.
Jedynym warunkiem, który musi wypełnić kursant, jest posiadanie wykształcenia minimum podstawowego oraz mieć ukończony 18 rok życia. Warto jednak podkreślić, że SEP zajmuje się organizacją kilku różnych kursów, które upoważniają do wykonywania zawodu elektryka. Z powodzeniem można przystąpić do kursu elektrycznego G1, kursu nadającego uprawnienia energetyczne G2 oraz do szkolenia kończącego się uzyskaniem uprawnień G3. Jakie łatwo się domyślić szkolenia G1, G2 i G3 nie są ze sobą tożsame.
Kursy organizowane przez SEP
Zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce są kursy elektryczne G1. Jest to podstawowy rodzaj kursu organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jego ukończenie pozwala kursantom na pracę przy eksploatacji i dozorze zarówno urządzeń, instalacji, jak i sieci elektroenergetycznych. Nie jest to jednak jedyny rodzaj kursu, który nadaje prawo do pracy jako elektryk.
Kolejnym są uprawnienia sep g2. Są to uprawnienia energetyczne, które pozwalają kursantowi na eksploatację oraz pracę z instalacjami cieplnymi. Uprawnienia cieplne G2 mogą być szczególnie przydatne dla elektryków pracujących w obiektach wykorzystujących instalacje oraz sieci cieplne. Z kolei uprawnienia G3 znane również jako uprawnienia gazowe pozwalają na pracę przy urządzeniach i instalacjach gazowych. Tego rodzaju kurs jest szczególnie zalecany osobom, które już mają uprawnienia cieplne G2