Bez kategorii

Upadłość konsumencka – dla kogo jest przeznaczona i jak wypełnić wniosek do sądu?

Pojęcie upadłości konsumenckiej jest znane większości osób. Nie znaczy to jednak, że wiemy jakie warunki trzeba spełnić i jak przeprowadzić formalności, by ogłosić upadłość konsumencką. O czym nie można zapomnieć składając wniosek?

Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

Pożyczanie pieniędzy jest rzeczą naturalną. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięte zobowiązania należy regulować. Problem pojawia się, gdy długi przerastają możliwości finansowe dłużnika, a wierzyciele zaczynają się niecierpliwić.

Właśnie dla takich osób zostało stworzone Prawo upadłościowe, które daje możliwość przeprowadzenia upadłości konsumenckiej, która ma za zadanie uwolnić dłużnika od zaciągniętych zobowiązań, a jednocześnie w jak największym stopniu zaspokoić wierzycieli.

Jakie informacje muszą znaleźć się we wniosku o upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka może ogłosić wyłącznie sąd. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką, w którym należy bardzo dokładnie opisać swoją sytuację finansową. Zarobki, wydatki oraz sytuacja majątkowa musi być wyczerpująco przedstawiona.

Wniosek o upadłość konsumencką musi zawierać wszystkie niezbędne dane dłużnika. Imię, nazwisko, PESEL czy NIP. Kolejnym krokiem jest opisanie posiadanego majątku. Ważne jest podanie adresów nieruchomości oraz wstępne oszacowanie ich wartości.

Wniosek o upadłość konsumencką musi zawierać dokładne określenie wierzycieli oraz kwoty zadłużenia. Nie zawsze jest to proste zadanie, gdyż często dłużnicy unikają kontaktu z wierzycielami, a korespondencję wyrzucają. Chcąc podać wszystkie informacje należy zwrócić się do sądu z zapytaniem, jakie sprawy toczą się przeciwko dłużnikowi.

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką to pierwszy krok do rozpoczęcia procedury umorzenia długów. Trzeba jednak wiedzieć, że konsekwencje upadłości są bardzo poważne. Sąd może nakazać sprzedaż majątku, by w jak największej części zaspokoić wierzycieli. Pozostała część majątku dłużnika znajdzie się w pieczy syndyku upadłościowego, który będzie nim zarządzał. Dłużnik nie będzie mógł samodzielnie podejmować żadnych zobowiązań finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Przepisy drogowe we Włoszech

Mieszkając w Unii Europejskiej, bardzo szybko można zapomnieć o tym, że niektóre rzeczy w różnych krajach mogą się od siebie różnić, a do tych, które są nieco inne niemal wszędzie…
View Post