Testowanie aplikacji jako sposób na weryfikację założeń biznesowych

Większości użytkowników aplikacja kojarzy się głównie z niewielkimi programami, jakie można zainstalować na własnym smartfonie, aby korzystać z licznych ułatwień. W firmach aplikacje wykorzystywane są do usprawniania codziennych zadań, jakie wykonują osoby w różnych działach, a do ich zaprojektowania zawsze angażuje się programistów z działu IT. Jednak sam pomysł na aplikację to jedynie początek zadań, związanych z tworzeniem i wdrażaniem aplikacji.

Od tworzenia po testowanie aplikacji

Proces tworzenia aplikacji rozpoczyna się od rozpoznania potrzeb klienta końcowego, którym może być również pracownik innego działu. Potrzeby powinny jednak mieć formę pisemną, w której uszczegółowione byłyby wszelkie oczekiwania związane z aplikacją, począwszy od systemów, z jakimi będzie ona współpracować, poprzez jej podstawową funkcjonalność i celowość jej tworzenia, aż po testy aplikacji, które zawsze poprzedzają wdrożenie aplikacji do użytkowania. Testowanie aplikacji nie jest jednak zdarzeniem jednorazowym, a testy aplikacji są wykonywane na każdym etapie tworzenia aplikacji. Proces testowania rozłożony jest w czasie i uwzględnia różne aspekty, związane z samą aplikacją. Coraz częściej firmy zlecają firmom zewnętrznym takim jak https://supportdevs.com/viability_prototyping/ przeprowadzenie testowania aplikacji ze względu na możliwość zautomatyzowania całego procesu.

Jakim testom należy poddać aplikację

Pomysł na aplikację, który spowodował powstanie aplikacji, wykorzystywany jest przy tworzeniu testów funkcjonalnych. W czasie testów sprawdza się zgodność aplikacji z wymaganiami, jakie określił przyszły użytkownik, sprawdzana jest również zgodność aplikacji z wymaganiami systemowymi. Kolejne testy, jakim może być poddawana aplikacja, to testy wydajnościowe, które sprawdzają obciążenie systemu przy wykonywaniu najpotrzebniejszych zadań. Ze względu na fakt, że czynnik czasu jest dla wielu firm niezwykle istotny, bardzo często wykonywane są specjalistyczne testy obciążeniowe i przeciążeniowe, które umożliwiają sprawdzenie, ilu użytkowników końcowych może jednocześnie korzystać z aplikacji czy też w jaki sposób system odpowiada na wszelkie przeciążenia.

Przy wdrażaniu aplikacji warto również testować aplikację pod względem integracyjnym. Testy integracyjne umożliwiają sprawdzenie, czy system działa prawidłowo po wdrożeniu aplikacji. Pozwala to na uniknięcie kosztownych pomyłek, związanych z pomysłem na aplikację, która przeciąża nadmiernie system i nie przynosi wymiernych korzyści w postaci skrócenia czasu potrzebnego do wykonywania codziennych zadań.