Skrzyniopalety i kisteny – dlaczego plastikowe?

Tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy firm na całym świecie regularnie wykorzystuje skrzyniopalety z plastiku i kisteny. Do ich wyjątkowych zalet należy wysoka trwałość i wszechstronność, pozwalająca na wykorzystanie w różnorakich typach biznesu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Materiał

Pierwszą myślą, jaka zapewne przychodzi nam do głowy, gdy wyobrażamy sobie paletę czy skrzyniopaletę, jest drewno. Nic dziwnego, wszak wciąż jest to najpopularniejszy materiał, z którego powstają. Jednak w ostatnich latach prawdziwy boom następuje na skrzyniopalety z plastiku. Dlaczego plastik jest coraz chętniej wybieranym materiałem?

Jednym z argumentów przemawiających za wybraniem tworzyw sztucznych jest wysoka trwałość — plastikowe kisteny i skrzyniopalety mają trwałość obliczaną na co najmniej dziesięć lat. To o wiele więcej niż standardowy czas eksploatacji palety drewnianej. Wynika to między innymi z wysokiej odporności na zmienne warunki atmosferyczne, co pozwala im zachowywać swoje pierwotne parametry pomimo deszczu czy mrozu, ciągle zachowując pierwotną ładowność.

Dla innych osób bardziej wrażliwych na losy naszej planety zaletą skrzyniopalet plastikowych jest ich ekologiczność. Może na myśl o plastiku niekoniecznie jesteśmy przekonani, że jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, ale większość skrzyniopalet, palet i kistenów plastikowych jest zrobionych z materiałów poddanych recyclingowi, a po ich zniszczeniu nadal możliwa ich dalsza obróbka, przez co cykl życia raz wyprodukowanego materiału może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Inaczej jest z drewnem — trudno jest sobie wyobrazić dalsze wykorzystanie połamanych desek, wcześniej użytych przy produkcji palet.

Trzecia zaleta tworzyw sztucznych jako materiału na palety to wyższa higieniczność takiego rozwiązania. Po prostu — dzięki śliskiej strukturze, która nie jest podatna na wnikanie płynów i zabrudzeń, taki pojemnik jest o wiele łatwiejszy w utrzymaniu w dobrym stanie, często wystarczy je jedynie przetrzeć mokrą szmatką bądź kompresorem, aby przywrócić im pierwotną czystość. Można nawet używać preparatów do dezynfekcji, nawet z udziałem chloru.

Gdzie kupić kisteny i skrzyniopalety z plastiku?

Jeśli już ze względów praktycznych, ekologicznych bądź higienicznych zdecydujemy się na zakup polipropylenowych palet, warto rozejrzeć się za dobrym dostawcą. Najlepiej jest je kupować bezpośrednio od producenta, gdyż mamy gwarancję, że będą nowe, a często również może zapewnić nam on większy wybór, zależny od naszych wymogów.