Czy analityka internetowa jest potrzebna?

Internet jest bez cienia wątpliwości bardzo specyficznym i niewdzięcznym medium dla agencji reklamowych – dzieje się tak dlatego, że ulega on nieustannym wręcz przeobrażeniom. Codziennie pojawiają się nowe trendy, codziennie te od jakiegoś czasu aktywne stają się zupełnie przestarzałe, a firmy, które chciałyby w jakiś sposób wykorzystać aktywność internautów w danej sferze muszą ciągle trzymać na pulsie i dostrzegać, jaki ruch w internecie ma określoną wartość marketingową a jaki wręcz przeciwnie.

Analityka marketingowa – klucz do skutecznego marketingu

I w tym miejscu z pomocą przychodzi właśnie analityka internetowa. Osoby operujące w ramach tego typu działalności, czyli po prostu analitycy internetowi, zawodowo zajmują się monitorowaniem przepływu treści w internecie. Robią to pod względem stricte naukowym i opierają się w dużej mierze na liczbach, które w żaden sposób nie są w stanie zakłamać rzeczywistości i najczęściej ukazują faktyczny stan rzeczy. Wydaje się, że nie jest to szczególnie dynamiczne zajęcie, ale rzeczywistość jest radykalnie odmienna: analitycy internetowi muszą działać bardzo szybko, jeśli w internecie pojawi się trend, który ma określoną wartość marketingową i będzie można go wykorzystać na korzyść marki, dla której dokonują oni działań analitycznych. Jest tak dlatego, że trendy w internecie przemijają równie szybko, jak się pojawiają. Internauci z całą pewnością docenią w większości przypadków, jeśli firma odniesie się w jakiś sposób do aktualnych wydarzeń – to zbuduje w ich oczach wizerunek firmy jako marki bardzo przyjaznej i godnej zaufania. Problem polega na tym, że jeśli odniesienie do wydarzeń pojawi się choćby minimalnie zbyt późno, firma wielu osobom wyda się po prostu sztuczna w swoim dążeniu do zyskania sympatii ze strony potencjalnych klientów, więc działanie reklamowe nie przyniesie zysku – ba, może wręcz przynieść stratę.

Dynamiczny marketing to dobry marketing

Właśnie z tego powodu analityka marketingowa jest we współczesnych czasach niezwykle wręcz potrzebna. Żyjemy w czasach, które nie wybaczają błędów w kwestiach reklamowych – wpadki wizerunkowe internauci zapamiętują na długo, o wiele dłużej niż marketing faktycznie udany i dobrze zrealizowany. Analityka internetowa jest w wielu firmach konieczna i warto na niej nie oszczędzać – inwestycja bezsprzecznie się zwróci.